Vill du äga häst?

Trav eller galopp: Vill du bli andelsägare?

 

En idé om man vill bli hästägare kan vara att kontrollera sin ”favorittränare” om man nu skulle ha en sådan. Det är ganska vanligt att tränare har ute annonser på sina hemsidor om just detta. Eller om man vill välja någon av de mest framgångsrika (exempelvis Daniel Redén, Timo Nurmos eller Björn Goop).  Å andra sidan kan det också vara trevligt med en mindre tränare. Där brukar det kunna bli ett mer gemytligt och personligt hästägande.

 

Man ska också komma ihåg att det finns ett alternativ till att gå via någon som säljer andelar i trav- eller galopphästar. Sverige har i dagsläget 33 travbanor där det körs drygt 8 500 lopp per år. De allra flesta banor har dessutom en hästägaransvarig. Om du är intresserad av att hitta en andelshäst i närheten av där du bor, kan det vara en alldeles utmärkt idé att börja där. Nedan listar vi vart du ska vända dig i sådana fall:

 

Axevalla

Lars Ågren

Telefon: 0511-263 02

E-post: lars.agren@axevalla.travsport.se

 

Bergsåker

Lennart Carlsén

Telefon: 060-66 96 02

E-post: lennart.carlsen@bergsaker.travsport.se

 

Boden

David Zimmer

Telefon: 0910-530 40

E-post: david.zimmer@boden.travsport.se

 

Bollnäs

Elisabeth Johansson

Telefon: 0278-272 42

E-post: elisabeth.johansson@bollnas.travsport.se

Maj-Britt Karlsson

Telefon: 076-820 55 86

E-post: maj-britt.karlsson@helsingenet.com

 

Dannero

Anton Eriksson

Telefon: 070-205 48 90

E-post: anton.eriksson@dannero.travsport.se

 

Eskilstuna

Michael Wallin

Telefon: 016-42 82 02

E-post: micke@sundbyholm.com

 

Gävle

Per Johansson

Telefon: 072-993 52 75

E-post: pj541211@gmail.com

 

Hagmyren

Mattias Frick

Telefon: 070-826 50 06

E-post: Mattiasfrick12@gmail.com

 

Halmstad

Jeanette Daresjö

Telefon: 035-10 91 82

E-post: jeanette.daresjo@halmstad.travsport.se

 

Jägersro

Mats Ahlkvist

Telefon: 040-671 82 06

E-post: mats.ahlkvist@jagersro.travsport.se

 

Mantorp

Roger Elebring

Telefon: 0142-825 06

E-post: roger.elebring@mantorp.travsport.se

Berit Bjuhr

Telefon: 073-425 59 44

E-post: beritbjuhr@hotmail.com

 

Romme

Britt-Marie Johansson

Telefon: 0243-23 95 00

E-post: britt-marie.johansson@romme.travsport.se

 

Rättvik

Åsa Holmberg

Telefon: 0248-130 25

E-post: asa.holmberg@romme.travsport.se

 

Skellefteå

Henrik Bäckström

Telefon: 0910-71 11 62

E-post: henrik.backstrom@skelleftea.travsport.se

 

Solvalla

Sportavdelningen

Telefon: 08-635 90 11

E-post: sporten@solvalla.travsport.se

 

Umåker

Håkan Persson

Telefon: 090-10 07 55

E-post: hakan.persson@umaker.travsport.se

 

Visby

Simon Röcklinger

Telefon: 0704-86 55 85

E-post: simon.rocklinger@visby.travsport.se

 

Åby

Kristofer Jakobsson

Telefon: 031-706 66 10

E-post: kristofer.jakobsson@aby.travsport.se

 

Åmål

Ingela Liljestrand Roth

Telefon: 0532-663 80

E-post: ingela.rooth@amal.travsport.se

 

Örebro/Lindesberg

Claes Broberg

Telefon: 019-20 88 18

E-post: claes.broberg@orebro.travsport.se

 

Östersund

Anna-Carin Alander

Telefon: 073-180 91 37

E-post: anna-carin.alander@ostersund.travsport.se